Sleva pro registrované zákazníky až 10 %
Heureka: 99 % lidí nás doporučuje
Aktuální stav:
Vláda schválila zákon, který zakazuje používání jednorázových plastů. S účinností od 1. 10. 2022 se nesmí používat 13 výrobků z jednorázových plastů. V článku níže najdete alternativy, čím je můžete nahradit.
Už 3 roky je v Evropské unii rozhodnuto, že musí zmizet plastová brčka, plastové příbory a 11 dalších výrobků na jedno použití. Zatímco v některých unijních státech už zákaz platí, Česká republika patří k opozdilcům a zákaz ještě připravuje.
Zákaz prodávat a používat plastové výrobky na jedno použití schválil Evropský parlament v březnu 2019 (odkaz na směrnici). Unijní státy dostaly 2 roky na to, aby zákaz uzákonili ve svých zemích.
Do termínu 3. 7. 2021 to podle průzkumu Rethink Plastic stihlo jen 21 států. Česká republika mezi nimi není.
Zatím nevíme.
Kvůli pandemii koronaviru a podzimním volbám poslanci návrh neprojednali. Dotáhnout ho musí vláda Petra Fialy, která má na stole rozpracovaný návrh Babišovy vlády.
Pokud ho přijme bez pozměňovacích návrhů, bude doprodej zásob možný jen do 30. 6. 2022. Pokud bude mít restauratér například zásoby polystyrenových menuboxů na několik let dopředu, má smůlu. Od července do nich nebude moct jídlo zabalit (viz str. 6).
Z dostupných informací vyplývá, že Česká republika přijme jen základní opatření (viz níže) a nebude přitvrzovat, jako to udělala například Francie. Ta od ledna 2022 zcela zakázala balit do plastů na 30 druhů zeleniny.
Francie přitvrdila a zakázala do plastů balit i zeleninu. V České republice očekáváme mírnější přístup – zakázáno má být jen 13 vybraných výrobků.
Z Evropského nařízení je jasné, že definitivně musí skončit:
Dobrou zprávou pro restauratéry je, že všechny se dají nahradit. Podívejte se na přehled zakázaného nádobí a jejich alternativ:
Plastová brčka i kompostovatelná brčka z bioplastu budou zakázána. Nahradit je můžete papírovými, bambusovými nebo slámovými brčky.
Plastové talíře budou zakázány. Nahradit je můžete talíři z cukrové třtiny nebo papírovými talíři.
Plastové příbory také končí. Jedinou srovnatelnou náhradou jsou nyní dřevěné příbory. Ve vývoji jsou také jedlé příbory, prozatím ale nejsou dost pevné na to, aby se daly používat.
Polystyrenové menuboxy můžete nahradit kompostovatelnými menuboxy nebo tácky z cukrové třtiny.
Polystyrenové kelímky můžete vyměnit za kompostovatelné kelímky. Používat lze i plastové kelímky, na ty se totiž zákaz nevztahuje.
Zákon přinese také novinku v podobě jednotného značení.
Plastové kelímky, cigarety s filtry nebo vlhčené ubrousky budou nově označené informací, že výrobek obsahuje plast. Nařízení se týká i výrobků z bioplastu – označení proto již brzy najdete i na našich kompostovatelných kelímcích.
Obrázek želvy s upozorněním, že výrobek obsahuje plast, bude povinně na všech průhledných i papírových kelímcích.
Evropská unie nařízení znovu projedná v roce 2027 – zhodnotí jeho dopad a vydá případné úpravy. Lidé z oboru ale spekulují, že revize bude potřeba dříve.
Pokud chcete jít pokroku vstříc, přejděte na kompostovatelné jednorázové nádobí nebo jděte ještě dál a zvolte nádobí, která se dá používat opakovaně.