Sleva pro registrované zákazníky až 10 %
Heureka: 99 % lidí nás doporučuje
Chtěli jste si u nás vyrobit krabice s potiskem, ale zjistili jste, že jich potřebujete méně než je minimální množství? Zkuste si potisknout obaly sami pomocí razítka. Řekneme vám, proč se vyhnout flash razítkům a ukážeme si na příkladech, jak tisk vypadá.
Tato razítka fungují na principu tisku z výšky – motiv určený k vytištění (např. logo nebo nápis) je na tiskové ploše výš než zbytek plochy. Proto když se tisková plocha namočí do inkoustového polštářku, ulpí barva jen na vyvýšených místech, ze kterých se poté obtiskává na materiál.
Důležité je, že se razítko vždy nejdříve namočí do polštářku a teprve poté se tiskne.
Známé značky samonamáčecích razítek: Trodat, Shiny
Využívají tzv. tisk z plochy – tisková plocha je vyrobená z mikroporézní gumy napuštěné barvou. Razítko se nemusí namáčet. Barva “proteče” přes gumu, a tím se motiv obtiskne na materiál.
Výhodou flash razítek je dlouhá životnost (až 4x delší oproti běžným razítkům), větší rozměry a kvalita tisku. V našem testování ale tato razítka pohořela – tisk se rozpíjel častěji než u běžných razítek (viz níže).
Známé značky flash razítek: Colop, Royal Mark
Běžné samonamáčecí razítko (vlevo) a flash razítko (vpravo).
Pohlídejte si materiál, na který chcete tisknout, aby se nestalo, že po výrobě razítka zjistíte, že se vám inkoust třeba rozpíjí. Obecně by měl:
Příliš savému a často také strukturovanému materiálu se raději vyhněte – inkoust má tendenci se po chvíli rozpíjet.
Příliš tenký materiál je také špatná volba – takto vypadá výsledek.
Při testování jsme také zjistili, že nezanedbatelný vliv na kvalitu potisku má i typ razítka.
Platí, že největší jistotu nerozpitého tisku budete mít u běžného (samo)namáčecího razítka. Naopak u flash razítek bez namáčecích polštářků častěji docházelo k rozpití. Používají totiž jiné složení inkoustů, které v důsledku toho hůře tiskne na různé materiály a finální potisk se snáz rozpíjí.
Nejjistější je výrobci razítek poslat vzorek materiálu, na který chcete tisknout, a požádat ho o testovací potisk razítkem, které si plánujete vybrat.
I samotný potisk má svá pravidla. Vyzkoušeli jsme několik materiálů, na které jsme tiskli různou silou přítlaku po různě dlouho dobu. Obecně se dá říct, že méně je více = razítko přitlačte malou až střední silou po dobu 1-2 vteřin.
Nejvíce se nám osvědčil malý až střední přítlak po krátkou dobu (nahoře). Silný přítlak (dole) byl často příčinou rozpití.
Pohlídejte si vnitřní ohyby, které mohou způsobit špatné potištění.
Pomocí razítek jsme potiskli obaly, které si u nás můžete koupit. Jak tisk dopadl vidíte na fotkách níže. U každé varianty najdete také informaci, jestli obal umíme vyrobit na zakázku.
Na zakázku umíme vyrobit i ➜ bublinkové obálky s potiskem
Na zakázku umíme vyrobit i ➜ tašky s potiskem
Na zakázku umíme vyrobit i ➜ krabice s potiskem
Na zakázku umíme vyrobit i ➜ poštovní krabice s potiskem
Na zakázku umíme ➜ potisk dopisních obálek
Na zakázku umíme ➜ sáčky s potiskem
Sami vidíte, že výhodou razítek je, že s nimi můžeme potisknout jen pár kusů obalů, když je zrovna potřebujete.
Razítka mají i omezení – tisk bývá jednobarevný a kvalita kolísá. Pokud chcete vícebarevný motiv, ozvěte se nám. Rádi vám vyrobíme obaly na míru.