Sleva pro registrované zákazníky až 10 %
Heureka: 99 % lidí nás doporučuje
Krabice polepená plastovou lepicí páskou se nedá recyklovat. To si mylně myslí hodně e-shopařů, a používá raději pásky papírové.
Pravdou je, že plastová páska recyklaci papíru vůbec nevadí. Přesto jsou pásky z papíru o chlup lepší, i když i ony mají jednu překvapivou nevýhodu.
Pokud si vyčítáte, že používáte plastovou pásku, zůstaňte klidní. Dobrou zprávou je, že zpracovatelé papíru si s plastovou páskou poradí.
Jak nám vysvětlil Martin Konečný z ORC recycling, recyklace papíru začíná v tzv. rozvlákňovači. Papír se v něm máčí ve vodě a míchá do konzistence nevzhledné „kaše“. Z ní se poté odstraní vše, co do papíru nepatří – kovové sponky, plastová okýnka a právě plastové pásky.
„Problém nastává až ve chvíli, kdy je té pásky na krabici opravdu hodně,“ upřesnil Pavel Remeš z firmy MAD recycling, která papír vykupuje. Doporučuje proto používat pásky co nejméně nebo ji před vyhozením z krabice odlepit.
Začátek procesu rozvlákňování, během kterého vznikne z papíru kaše. Právě z ní se odstraňují nežádoucí zbytky - kovové sponky a plastové pásky. Zdroj fotografie: Global Recycling.
Ještě větší vrásky dělá zpracovatelům papíru lepidlo. Během rozvlákňování se z pásek uvolňuje a může zanášet stroje a kontaminovat výsledný produkt.
Čím více lepidla, tím hůř.
Jak asi tušíte, je však úplně jedno, jestli je páska papírová, nebo plastová. Aby plnily účel, je na obou nanesené lepidlo, které recyklaci vždycky bude ztěžovat. Papírová páska má tedy úskalí, kterého se nikdy nezbaví.
Právě jsme si vysvětlili, že plastové pásky nekomplikují recyklaci a je na nich stejné lepidlo jako na páskách z papíru.
Proč tedy dávat přednost papírovým páskám?
Podle Pavla Remeše mají papírové pásky jedno plus – během recyklace vytvoří méně odpadu. Zatímco zbytky plastové pásky po rozvlákňování putují do spaloven nebo na skládky, z papírových pásek žádný odpad nevzniká.
Zpracovatelé papíru, které jsme oslovili, proto doporučují používat spíše papírové pásky.
Spalovna Malešice. Právě sem putují zbytky plastových pásek, které zbyly po recyklaci papíru. Autor původní fotografie: Honza Groh, licence: CC BY-SA 3.0.
1. Používejte papírové lepicí pásky. Vytvoříte méně odpadu a usnadníte papírnám práci. Nejlépe drží papírové pásky aktivované vodou, poté papírové pásky s lepidlem solvent, na posledním místě jsou papírové pásky s lepidlem hotmelt (ty v nabídce nemáme).
2. Pokud používáte plastové pásky, vybírejte ty s kvalitními lepidly (hotmelt, solvent) namísto průměrných (akrylové). Pásky budou lépe držet, takže jich použijete méně.
3. Používejte jen tolik pásky, kolik je skutečně třeba. Souvisí to s předchozím bodem – čím méně plastu a méně lepidla na krabici bude, tím líp pro recyklaci a ve výsledku i pro vaši peněženku.
Zbytečně moc pásky na krabici nikdy nedělá dobrotu.
Zajímají vás, jak balit šetrněji k přírodě?
Inspirujte se ostatními e-shopaři v článku Ekologické balení v praxi: Takhle balí 7 českých e-shopů nebo si spočítejte, kolik peněz utratíte kvůli overpackagingu. Možná budete překvapeni.